Брага

СЕЗОН 2021/22, Лига Европа, Групова фаза

Брага излъга Лудогорец

21 Октомври 2021

Лудогорец загуби с 0:1 от Брага в трети мач от група F. Така „орлите“ остават с 1 точка до момента в група  F на Лига Европа. Шампионите на България не успяха да удържат вратата си суха в първите минути и това им попречи да вземат вещо повече от този двубой. Гостите наложиха високо темпо в началото, за което „зелените“ нямаха отговор. И въпреки че след това имаха почти целия мач на разположение пред себе си, но не успяха.

Наставникът на „орлите“ започна с Кахлина на вратата, а пред него в защита бяха Жордан Икоко, Жозуе Са, Оливие Вердон и Шакил Пинас. В халфовата линия действаха Клод Гонсалвеш, Стефан Баджи и Доминик Янков. В нападение действаха Пиерос Сотириу, подпомаган от Кирил Десподов и Бърнард Текпетей по двете крила.

Първата опасност в срещата бе в полза на гостите. Медейрош бе оставен на стрелкова позиция на границата на наказателното поле и с левия крак стреля. Вратарят Кахлина не мръдна, но за негов късмет топката се удари в гредата. Две минути по-късно обаче Брага откри резултата. Нуно Секейра нахлу в наказателното поле и върна назад към Рикардо Орта, който без да се бави прати топката в мрежата.

В десетата минута гол за Лудогорец бе отменен. След центриране от фаул Са засече кълбото в мрежата, но страничният съдия вдигна флага си за засада и проверката на ВАР показаха, че е бил прав.

Последваха равностойни минути, но към средата на частта португалците взеха инициативата. Атаките им изглеждаха по-опасни от българските, но така и не успяха да стигнат до чисто положение пред Кахлина. Лудогорец от своя страна също не застраши Матеус, като единственият точен удар бе дело на Сотириу, но макар и силен, се оказа право в ръцете на стража на съперника.

На почивката Станислав Генчев направи промяна, заменяйки Оливие Вердон, като на негово място влезе Игор Пластун. В 48-ата минута  Текпетей се прояви и премина през двама халфове на Брага. Той можеше да комбинира вляво с Десподов или вдясно със Сотириу, но прецени да играе сам, което бе грешка, а Лейте го спря. Десетина след това Десподов намери Текпетей от ъглов удар, но ударът му  с глава бе прекалено слаб, за да затрудни Матеуш. В 65-ата капитанът на португалците Рикардо Орта можеше да обстрелва вратата на Лудогорец, след като бе оставен сам в наказателното поле на "орлите" и топката се озова в него след серия от рикошети. Все пак ударът на звездата на Брага бе блокиран от Пластун, а при последвалия корнер топката излезе аут.

В 73-ата минута Марио Гонсалес отигра топката с глава след пас от корнер, но за щастие на родния шампион тя се отби в сглобката на Кахлина от външната й страна. Две след това резервата Мавис Чибота добре се завъртя вляво срещу Фабиано, но центрирането му към Сотириу бе пресечено от стража Матеус. Осем преди края пък Чибота тръгна да се надиграва един на един с Фабиано, а офанзивният играч на "орлите" имаше сериозни претенции за игра с ръка в наказателното поле от десния бек на Брага, но реферът Тохвер не посочи бялата точка за "орлите", въпреки че имаше сериозни основания да го направи.

ЛУДОГОРЕЦ - БРАГА 0:1

0:1 Рикардо Хорта (7‘)

ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Жордан Икоко, Жосуе Са, Оливие Вердон (36 - Игор Пластун), Шакил Пинас, Стефан Баджи (86 - Димитър Митков), Клод Гонсалвеш (70 - Алекс Сантана), Доминик Янков (59 - Елвис Ману),  Бернард Текпетей (59 - Мавис Чибота), Пиерос Сотириу, Кирил Десподов (к)

БРАГА: Матеуш, Нуно Секейра, Диого Лейте, Пауло Оливейра, Фабиано, Андре Кастро (77 - Чикиньо), Ал Мусрати, Юри Медейрош (60 - Лукас Пиазон), Рикардо Орта (к) (77 - Лукас Минейро), Абел Руиш (60 - Марио Гонсалес), Галено (88 - Франсиско Моура)

Жълти картони: Бернард Текпетей, Клод Гонзалвеш, Жосуе Са, Алекс Сантана (Лудогорец); Диого Лейте, Ал Мусрати (Брага).