Репортаж 23 Октомври 2014

Нова страница в историята! Лудогорец смачка Базел и взе първа победа в ШЛ

Лудогорец - Базел 1:0

Лудогорец отвори нова страница в историята на клубния ни футбол. "Орлите" записаха първа победа в Шампионската лига. Момчетата на Георги Дерменджиев тотално надиграха и нокаутираха Базел в 92-ата минута. "Златният" гол заби най-малко очаквания футболист - Йордан Минев. Левият бек се разписа със страхотен удар от 25 метра. Така Лудогорец се изкачи на второ място в група "Б" след Реал (Мадрид), разгромил Ливърпул с 3:0 на "Анфийлд". Базел напълно улесни българския шампион, тъй като през по-голямата част от мача игра с десет човека след червения картон на Дие през първото полувреме.

В началото двата тима си размениха по един удар. Първо играч на гостите стреля, но право в ръцете на Владислав Стоянов. В 10-ата минута Марселиньо отправи първия точен удар към вратата на гостите. В 18-ата минута българският шампион бе на крачка от гола. Фабио Ешпиньо центрира остро и Марселиньо засече с плонж с глава, но стражът на швейцарците спаси. Секунди по-късно гостите останаха с 10 човека, след като Дие бе изгонен за грубо нарешение срещу Козмин Моци. В 28-ата минута Елнени отправи опасен изстрел, но Владислав Стоянов показа висока класа и предотврати чист гол. При следващата атака "орлите" имаха претенции за игра с ръка в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа. В края на първата част Лудогорец здраво притисна своя опонент и само късметът спаси Базел, тъй като удар на Марселиньо премина на сантиметри от левия стълб.

Второто полувреме започна с опасност пред вратата на гостите. Даниел Абало проби и нахлу в наказателното поле, и без да се бави стреля. Стражът на Базел обаче със сетни усилия изби в корнер. В 82-ата минута Жуниор Кайсара изведе на отлична позиция Юнес Хамза, но нападателян не успя да уцели очертанията на вратата. В 86-ата минута Вандерсон пропусна невероятен шанс да се превърне в герой. Влезлият като резерва състезател изпусна да опъна мрежата от чиста позиция. Малко по-късно Върджил Мисиджан се озова на добра позиция, но за жалост на привържениците на стадион "Васил Левски" не успя да вкара. Така се стигна до даденото от съдията продължение, когато Йордан Минев напредна и стреля. Топката се заби с бясна сила в мрежата и 35 хиляди фенове полудяха от радост.