Динамо (Брест)

СЕЗОН 2020/21, Лига Европа, Плейофи

Лудогорец за 5-и в групите на Лига Европа

1 Октомври 2020

Лудогорец е за 5-и път в групите на Лига Европа! Това стана факт след успех с 2:0 над беларуския шампион Динамо Брест. Срещата се игра в Минск, а „орлите“ не оставиха съмнение, че са много по-класния тим. До момента разградчани участваха 4 пъти в групите на Лига Европа – 2013/14, 2017/18, 2018/19 и 2019/20.

Очаквано треньорът на българския шампион Павел Върба заложи на абсолютно същите 11, които миналата събота надделяха с 2:0 над Берое. Пламен Илиев почна на вратата, а пред него беше карето – Сисиньо, Моци, Вердон и Недялков. Баджи и Сантана бяха вътрешни халфове, а зад централния нападател Кешерю местата си сменяха Каули, Доминик Янков и Текпетей. Две бяха големите липси за домакините. Не игра контузеният ветеран Артьом Милевски, а наказан бе голаджията Денис Лаптев.

В 4-ата минута пред домакините се откри много чисто положение. Седко бе изведен абсолютно сам срещу Пламен Илиев, като до него беше и Твех, но стреля слабо и вратарят улови. В първите минути много лесно беларусите бягаха от засадата, но други положения липсваха. В последната част на първото полувреме Лудогорец изнесе играта в половината на Динамо. В 32-ата минута Сисиньо направи пробив отдясно и след като елиминира двама, даде топката на Доминик Янков, който продължи за Стефан Баджи. За съжаление сенегалеца би право в Игнатович. След няколко бързи атаки, които не завършиха с удар, в 37-ата минута Алекс Сантана пробва мерника си, но много неточно. В 45-ата минута дойде най-чистото положение за „орлите“. Текпетей бе изведен зад защитата, надбяга Кики и би, но в Игнатович. Топката се озова в Кешерю, който обаче с десния крак не намери целта. Последното положение за първата част обаче беше пред Пламен Илиев, като ударът на Савицки рикошира във Вердон и можеше да изненада стража на разградчани.

Второто полувреме започна с добър пробив на Доминик Янков, който обаче не можа да намери Кешерю. В 53-ата минута Биков изстреля снаряд към Пламен Илиев, но топката излезе в аут. Секунди по-късно Янков подаде за Кешерю, който се освободи от двама защитници и би, като Игнатович изби. При последвалия корнер румънеца отблизо не успя да открие резултата, като донякъде му попречи и Козмин Моци. Кешерю обаче не спря да тормози защитата на Динамо, но и да пропуска. След час игра той шутира силно, но отново в аут. В 65-ата минута резервата Гордейчук някак си се освободи от двама бранител и би, но много неточно. След това Текпетей бе изваден от игра за сметка на Елвис Ману, като излизащият от терена ганаец определено не бе доволен от решението на Павел Върба. В 70-ата минута Хачериди стреля с глава след корнер, топката срещна гредата, а Пламен Илиев самопожертвувателно се хвърли в краката на Габи Кики, предотвратявайки сигурен гол.

В 73-ата минута Лудогорец поведе. След триходова комбинация Кешерю изведе Доминик Янков, който с поредната си асистенция намери непокрития Елвис Ману, който нямаше как да сбърка – 1:0. В 80-ата минута всичко приключи. В основната на гола отново бе Доминик Янков, проби през центъра. Той намери Ману, който се забави и не стреля, но намери резервата Ихинио Марин, който с мощен изстрел направи 2:0. В 83-ата минута много активният Ману навлезе опасно в наказателното поле на Динамо, като този път Игнатович изби. В продължението на срещата и Антон Недялков се опита да вкара първия си гол за „орлите“ в Европа, но би прекалено слабо.

Утре Лудогорец ще разберат своите съперници в груповата фаза, като момчетата на Павел Върба са във втора урна.

ДИНАМО БРЕСТ - ЛУДОГОРЕЦ 0:2

0:1 Елвис Манус (73')
0:2 Ихинио Марин (79')

ДИНАМО БРЕСТ: Сергей Игнатович, Роман Юзепчук (88 - Кирил Печенин), Йевхен Хачериди, Габи Кики, Максим Витус, Артьом Биков (80 - Сергей Кривец), Сергей Кисляк, Павел Савитски, Давид Тве, Павел Седко, Абдулайе Диало (46 - Михаил Гордейчук)

ЛУДОГОРЕЦ: Пламен Илиев, Сисиньо, Оливие Вердон, Козмин Моци, Антон Недялков, Стефан Баджи, Алекс Сантана, Доминик Янков, Каули Оливейра (87 - Джордан Икоко), Бернард Текпетей (66 - Елвис Ману), Клаудиу Кешеру (77 - Ихинио Марин)

Жълти картони: Павел Седко, Давид Тве, Сергей Кривец (Динамо)