Шахтьор

СЕЗОН 2019/20, Контроли, А отбор

Лудогорец падна от Шахтьор Донецк с 0:3

26 Юни 2019

Лудогорец падна от шампиона на Украйна Шахтьор Донецк – 0:3. Това бе първо поражение за „орлите“ от началото на лятната им подготовка, но пък трябва да отбележим, че и съперникът е най-силният от всички противници досега.

Срещата бе дебют за новия треньор на „миньорите“ Луис Кастро, който замени поелия Рома специалист Пауло Фонсека и това явно мотивира украинците. Преди срещата от гранда отбелязаха подобаващо на своя сайт, че Лудогорец е 8-кратен шампион на България, а сред основните му футболисти са Марселиньо, Вандерсон, Кешерю и Шверчок.

Шахтьор поведе още в 3-ата минута. Марселиньо сбърка сериозно в центъра на терена, играчите на украинците разиграха бързо и Тете бе изведен зад защитата от Жуниор Мораеш. Той преодоля своя сънародник Ренан. След това разградчани се опитаха да изнесат играта. Първо Икоко проби добре отдясно, но центрира слабо. След това пък Чибота би с десния крак, но неточно. В 22-ата минута „орлите“ направиха добра атака. Дяков стреля мощно, Трубин изби лошо и право в краката на Светльо Ковачев. Младокът обаче се забави и защитник на Шахтьор го блокира.

В 28-ата минута резултатът стана 2:0 за украинския гранд. Бившият играч на ЦСКА Жуниор Мораеш даде чудесен пас към Алан Патрик и бразилецът технично мушна топката под краката на Ренан. Пет минути след това „миньорите“ направиха нова отлична и многоходова атака. Тя завърши с удар на Сиприано, който не попадна в целта.

В 52-ата минута Лудогорец бе близо до гол. Дан Битон центрира добре от корнер, а Козмин Моци скочи най-високо. Той нанесе удар, който не намери целта. Десетина минути след това Шахтьор можеше да вкара и четвърти гол. Левият бек Исмаили направи много добър пробив и би, но от малък ъгъл и не затрудни Ренан. В 72-ата минута Шахтьор направи преднината си класическа. Звездата на тима Тайсон шутира мощно от около 25 метра, Ренан не се намеси както трябва и подари кълбото на Сикан, който отблизо не сбърка – 3:0. Малко по-късно топката попадна за четвърти път в мрежата на Лудогорец, но голът на Сикан бе отменен заради засада.

Шампионите все пак опитаха да стигнат до почетен гол. Такъв имаше, като той бе реализиран от Клаудиу Кешерю малко преди края на срещата. Попадението обаче бе отменено заради засада. В 90-ата минута младият Доминик Янков отправи мощен изстрел, който обаче бе уловен от ветерана Пятов.

Двубоят пропуснаха Вандерсон, Драгош Григоре, Яцек Гуралски и Якуб Шверчок, а утре в 19 часа е последната лятна контрола за „орлите“ - срещу румънския Ботошани. Контролата бе изгледана от собствениците на Лудогорец – Кирил и Георги Домусчиеви.