АЕК Ларнака

СЕЗОН 2018/19, Лига Европа, Групова фаза

Лудогорец взе само точка в Никозия

26 Октомври 2018

Лудогорец изпусна АЕК Ларнака в мач от група А на Лига Европа и след три изиграни кръга има една точка. "Орлите" изостават на цели пет от втория Байер (Леверкузен), който днес загуби с 2:3 от Цюрих. Мачът бе дебют за новия треньор Антони Здравков.

Шампионите изиграха много силни първи 20 минути, в които освен гола реализираха още един, но той бе отменен поради тънка засада. Освен това Моци нацели греда, а на два пъти Кешерю не успя да се разпише. В 25-ата минута Лудогорец допусна колективна грешка в отбрана, завършила с лошо отиграване на Ренан, за да се стигне до дузпа за АЕК, реализирана от Ларена.

Срещата започна много добре за разградчани. В 3-ата минута Вандерсон успя да вкара топката в мрежата на домакините, но попадението бе отменено поради засада. Секунди по-късно сантиметри не достигнаха на Лукоки да изпревари Рамирез и да реализира. Домакините продължиха да пресират дълбоко българския шампион, което им изигра лоша шега в 7-ата минута. Тогава Лудогорец изнесе великолепно топката отляво. Натанаел комбинира с Вандерсон, след което пусна брилянтно към набралия скорост Лукоки и нападателят вкара в долния ляв ъгъл - 1:0 за Лудогорец. Веднага след изпълнението на центъра АЕК можеше да изравни, когато Тричковски излезе очи в очи с Ренан, но стражът на разградчани демонстрира отличен рефлекс и изби в корнер. В 12-ата минута само късметът спаси кипърците от второ попадение. Моци засече с глава центриране на Вандерсон от ъглов удар, но нацели лявата греда. В 15-ата минута Лудогорец пропила още две много добри възможности за втори гол. Първо, след грешка на домакинската отбрана, Кешерю овладя в наказателното поле и стреля в аут. В тази ситуация румънецът прояви егоизъм, тъй като трябваше да подаде на оставения непокрит Вандерсон и ако го бе сторил, това почти сигурно щеше да означава второ попадение. Секунди по-късно Кешерю взе топката от крака на Марселиньо, който можеше да отправи фронтален шут от 7-8 метра.

Така се стигна до 25-ата минута, когато Вандерсон и Сисиньо изпуснаха противников футболист отляво след 60-метров пас. Последва центриране, което Моци не изби по най-добрия начин. Ренан се да хване топката, но се стовари нескопосано върху гърба на Тричковски. Реферът отсъди дузпа, която Ларена реализира - 1:1.

В началото на второто полувреме АЕК взе инициативата. В 52-ата минута кипърците за малко не осъществиха пълен обрат. Хавел шутира от границата на наказателното поле, но на сантиметри покрай левия страничен стълб. В 64-ата минута пред домакините се откри нов шанс, но за късмет на българския отбор Тричковски стреля от 3 метра с глава в аут. В 83-ата минута АЕК изпусна още едно положение. След центриране отдясно и разбъркване в наказателното поле топката стигна до Тете, нападателят шутира от въздуха, но на сантиметри над напречната греда.

Така срещата приключи при самоубийственото 1:1, тъй като само победителят щеше да запази добри шансове за излизане от групата. След три изиграни мача лидер в нея е Цюрих с пълен актив от 9 точки, а втори е Байер (Леверкузен) с три по-малко от швейцарците. До края отборите ще изиграят по още три двубоя в групата.

AЕК ЛАРНАКА – ЛУДОГОРЕЦ 1:1

0:1 Джоди Лукоки (7')
1:1 Хорхе Ларена (25') - дузпа

АЕК Ларнака: Тоньо Рамирес, Хоан Труйолс (71 - Барера), Микел Гонсалес, Давид Катала, Игор Силва, Томас Йоану, Хектор Хевел, Тете (84 - Жан-Люк), Хорхе Ларена, Апостолос Яну (53 – Флоран), Иван Тричковски

Лудогорец: Ренан дос Сантос, Натанаел, Сисиньо, Антон Недялков, Козмин Моци, Светослав Дяков (82 - Мей Maхлангу), Густаво Кампаняро (60 – Яцек Горалски), Джоди Лукоки, Марселиньо, Вандерсон, Клаудио Кешерю (84 - Якуб  Шверчок)

Жълти картони: Хектор Хевел (АЕК); Сисиньо, Натанаел, Яцек Горалски (Лудогорец).