Репортаж 19 Февруари 2023

Нонато измъкна Лудогорец срещу Славия

Лудогорец постигна много трудна, но сладка победа – 2:1 над Славия, която остави „орлите“ само на точка зад лидера ЦСКА. В герой за Лудогорец се...

Лудогорец постигна много трудна, но сладка победа – 2:1 над Славия, която остави „орлите“ само на точка зад лидера ЦСКА. В герой за Лудогорец се превърна Густаво Нонато, вкарал в добавеното време. До драмата се стигна след спорна дузпа. Първоначално реферът Никола Попов отсъди нарушение в атака на Ертан Томбак срещу Антон Недялков, но след консултация с ВАР даде дузпа, реализирана от Тони Тасев.

Предвид реванша в Белгия, треньорът Анте Шимунджа направи няколко промени в своя състав. Вердон, Недялков, Пьотровски, които не играха срещу Андерлехт заради наказание, бяха титуляри. Почивка получиха Франко Русо и Педро Нареси.

Лудогорец от рано натисна „белите“, като в 8-ата минута Игор Тиаго много майсторски стреля през краката на играч на Славия, Светослав Вуцов изобщо не виждаше топката, но за негово щастие тя не попадна в мрежата му. Три минути след това Якуб Пьотровски пробва рефлекса на Вуцов, който изби в корнер. Логичното се случи в 18-ата минута. Тогава след добра атака отдясно Фон Витри намери Доминик Янков, той опита пас за Игор Тиаго, който пропусна, но топката отиде право на крака на Спас Делев и той не сбърка с мощен удар по земя – 1:0. Лудогорец продължи да натиска и след това Светослав Вуцов спаси удар на Янков.

Славия отговори след половин час игра. Тогава Ертан Томбак центрира добре отдясно за Ахмед Ахмедов, който с глава опита да изненада Серджио Падт, но нидерландецът се справи. В 40-ата минута Светослав Вуцов отрази изстрел на Доминик Янков.

На почивката, явно с мисъл за гостуването в Белгия, Анте Шимунджа извади от игра и Кирил Десподов, и Игор Тиаго, а на техните места влязоха Бърнард Текпетей и Матиас Тисера. В 57-ата минута Славия беше много близо до изравняване. След центриране от корнер Емил Виячки игра с глава, а току преди Натан Гасама да нанесе удар, капитанът Антон Недялков обаче изчисти в сетния миг. След това беше интересно в наказателното поле на „белите“, като Тисера падна в наказателното поле след контакт с Гасама, но дузпа не бе отсъдена. В 68-ата минута Спас Делев направи добър пробив отдясно, завършен с пас за Доминик Янков. Плеймейкърът си нагласи топката и стреля, но не уцели вратата.

В 75-ата минута „белите“ поискаха дузпа след контакт между Антон Недялков и Ертан Томбак. Реферът Никола Попов прегледа ситуацията на монитора и промени първоначалното си решение, което беше фаул в атака – дузпа. Зад топката застана Тони Тасев, който прати Серджио Падт в другия ъгъл – 1:1.

В 90-ата минута футболистите на Лудогорец се видяха победители, но не би. Педро Нареси стреля много майсторски, но топката се отби в напречната греда. Все пак голът падна малко след това. Якуб Пьотровски с лекота се справи с Валентин Петров и качи топката на главата на Густаво Нонато, който отбеляза за 2:1.

Трябва да се отбележи, че дебют за Лудогорец записа испанският десен бранител Пипа Авила, който смени Аслак фон Витри малко преди края на срещата.

Лудогорец - Славия 2:1