Репортаж 6 Октомври 2022

Лудогорец прави 1:1 с ХИК в Хелзинки

ХИК Хелзинки и Лудогорец завършиха 1:1 в изключително интересен мач на стадион „Болт Арена“ във финландската столица. Родният първенец излезе напред...

ХИК Хелзинки и Лудогорец завършиха 1:1 в изключително интересен мач на стадион „Болт Арена“ във финландската столица. Родният първенец излезе напред в резултата още в 10-ата минута чрез Тисера, но домакините изравниха в 55-ата минута. Така дистанцията между двата тима в класирането се запазва 3 точки, преди те да се срещнат отново след седмица в Разград.

Наставникът на „орлите“ Анте Шимунджа очаквано остави извън титулярния състав Сисиньо, На неговото място като ляв защитник беше преместен капитанът Антон Недялков, който в последните срещи действаше като централен бранител. Така партньор на Оливие Вердон беше Игор Пластун. Любопитно беше и на върха на атака. Там вместо Игор Тиаго, който бе титуляр в срещите с Рома и Бетис, излезе аржентинецът Матиас Тисера. Няма как да не отбележим фактът, че в тима на домакините като титуляр започна националът на Папуа Нова Гвинея Дейвид Браун. Явно за пръв път футболист от тази далечна страна игра срещу български отбор.

Срешата се игра на изкуствена настилка, на каквато обикновено „орлите“ изпитват проблеми в последните години.

В 3-ата минута домакините стигнаха до добро положение. След атака отляво Лингман стреля, но в тялото на своя съотборник Малик Абубакари и топката излезе в аут.

Лудогорец поведе в 10-ата минута. Бърнард Текпетей започна бърза атака, намери Каули, който с фин пас зад зашитата изведе Матиас Тисера, а аржентинецът елегантно пусна топката между краката на Конър Хазард – 1:0.

ХИК можеше да изравни в 27-ата минута. Домакините пробиха отдясно, Хетемай стреля от чиста позиция, като топката влизаше в мрежата на Пад, но се удари отново в Малик Абубакари, който спаси грешната врата. След това и Пад изби коварен удар в корнер. 10 минути след това Каули намери добре Бърнард Текпетей, който шутира мощно от добра позиция, но право в Конър Хазард. В 42-ата минута Киирл Десподов поиска дузпа, но реферът от Украйна Евгени Арановски прецени, че такава няма.

ХИК беше близо до гол още в първите секунди на втората част. Папуанецът Браун се откъсна от Витри и останал сам срещу Пад би много лошо, право в ръцете на нидерландеца. Последва удар на Хетемай, но в аут.

ХИК изравни в 55-ата минута. Тогава Хетемай с глава, след центриране от фаул на Хостика, изпревари Недялков и този път нямаше какво да спаси Пад. Лудогорец като по чудо не не вкара втори гол само няколко секунди по-късно, Десподов центрира от фаул към Пьотровски, който от чиста позиция би, но Конър Хазард изби. Последва атака на Каули отляво, той подаде за Десподов, който не намери вратата, а сякаш и преди това топката бе излязла в аут.

В 70-ата минута Анте Шимунджа направи двойна смяна, като пусна в игра Тиаго вместо Тисера, а съшо така извади дефанзивния халф Мануел Шоу и пусна вместо него по-офанзивно настроеният Густаво Нонато. Именно той с добър финт се освободи от бранител на домакините и би с левия крак, но Конър Хазард спаси, макар и трудно. Лудогорец продължи да натиска, като Тиаго изведе Десподов отдясно, но и неговият удар бе отразен. След това Десподов върна жеста и подаде към Тиаго, той пропусна за Нонато, чийто слаб удар бе блокиран.

ХИК Хелзинки бе близо до второ попадение, като резервата Олусаня си откри коридор за стрелба, но не уцели вратата. Последва нова голяма ситуация за финландците. Друга резерва – Радулович избяга от защитата и остана сам срещу Пад, зад него идваше Вердон, сърбинът обаче не успя да преодолее нидерландският страж. Лудогорец имаше възможност чрез Десподов да стреля от фаул, като капитанът на националния отбор не намери вратата. В последната минута Витри проби отдясно и даде за Тиаго, който върна за Нонато. Неговият удар с левия крак мина много близо, но в аут.

ХИК Хелзинки - Лудогорец 1:1