Репортаж 15 Февруари 2018

Лудогорец падна тежко от Милан с 0:3

Лудогорец загуби с 0:3 от Милан в първия 1/16 финал в Лига Европа пред препълнения стадион в Разград. Шампионите на България играха страхотно, но...

Лудогорец загуби с 0:3 от Милан в първия 1/16 финал в Лига Европа пред препълнения стадион в Разград. Шампионите на България играха страхотно, но липсата на концентрация и донякъде на мъдрост в определени моменти, костваха по-добър резултат. Милан пък записа първа победа като гост в директни елиминации в евротурнирите за първи път след повече от 10-годишна пауза. За последно това се случи през 2007 година, когато Байерн бе победен в реванша в Мюнхен с 2:0 в Шампионската лига (2:2 в първия мач в Милано). В последствие Милан спечели турнира.

Димитър Димитров обеща офанзивен и смел Лудогорец и точно такъв видяхме в началните моменти на мача. В стартовата единадесеторка на българския шампион Херо бе предпочел Шверчок на върха на атаката пред Вандерсон, който остана на пейката. Лудогорец действаше в схема 4-2-3-1, като пред вратаря Ренан в защита отляво бе Саша, а отдясно - Сисиньо. В центъра действаха Моци и Пластун. Пред тях бяха Анисе и Дяков. Зад тарана Шверчок пък беше триото Марселиньо-Лукоки-Мисиджан.

Колегата на Херо - Рино Гатузо, заложи на най-доброто, за да покаже, че уважава Лудогорец и няма да има никакво подценяване.

Първата по-сериозна опасност бе пред италианската врата. В 5-ата минута Лукас Саша изведе отлично Мисиджан по лявото крило, но холандецът бе спрян с грубо нарушение от Абате, за което футболистът на Милан получи жълт картон. Лукоки стреля опасно от фаула, но топката мина с малко над напречната греда. Като цяло Лудогорец действаше много агресивно в първите 15-20 минути и и не даваше на Милан да диша. В 20-ата минута обаче играчите на Милан комбинираха добре в наказателното поле, последва опасен диагонален шут на Кутроне, който срещна крак на бранител от Лудогорец и излезе в корнер.

В 31-ата минута Лудогорец като по чудо не откри резултата. Тогава Лукас Саша центрира отлично, Донарума се размина с топката, но и Шверчок стори същото, неуспявайки да я прати в празната врата с глава. Три минути преди края на редовното време за първата част Бонавентура финтира Сисиньо и стреля опасно от 15 метра, но над напречната греда.

Като цяло "орлите" пресираха доста напористо "росонерите" и на тях им бе трудно да организират играта си в големи периоди тази част. Звездата Сусо се губеше през първите 45 минути, а в малкото време, в което играеше с топката, го правеше непохватно.

Точно когато изтичаше края на първото полувреме, Лудогорец направи ненужен корнер. "Росонерите" разиграха късо, след което Чалханоглу центрира остро, Кутроне опита да играе с глава, но вместо това отклони топката с гърба си и тя влетя в мрежата на Ренан за 1:0 в полза на Милан.

На почивката Димитър Димитров смени Шверчок с Вандерсон. В началото на втората част Лудогорец взе инициативата и в 50-ата минута затрудни сериозно Милан. Тогава Вандерсон и Марселиньо комбинираха добре, разкъсвайки през центъра отбраната на гостите, но изстрелът на втория не се получи и Донарума спаси без проблеми. В 54-ата минута късметът отново бе на страната на Милан, когато Дяков нахлу през центъра и след страхотна бомба нацели десния страничен стълб.

Малко по-късно Козмин Моци направи дузпа. Той използва ръката си при едно нахлуване на Кутроне в пеналта и леко го побутна. Нападателят това и чакаше и се строполи на земята. Съдията Мажич веднага посочи бялата точка и резервата Рикардо Родригес, който малко по-рано бе влязъл на терена на мястото на Абате, бе точен - 2:0 за Милан.

Това тотално спря порива на българския шампион и от тук до края на мача 7-кратният първенец на Европа контролираше развоя на събитията на терена и дочака спокойно края на мача. В продължението резервата Фабио Борини вкара за крайното 3:0.

За отбелязване е фактът, че Херо пусна в игра 19-годишния Светослав Ковачев от школата на "орлите", който направи своя дебют в Европа.

ЛУДОГОРЕЦ - МИЛАН 0:3

0:1 Кутроне (45')
0:2 Родригес (63') - дузпа
0:3 Борини (90+1')

Лудогорец: Ренан дос Сантос, Козмин Моци, Сисиньо, Игор Пластун, Светослав Дяков, Лукас Саша, Абел Анисе, Марселиньо (78 - Густаво Кампаняро), Джоди Лукоки (82 - Светослав Ковачев), Върджил Мисиджан, Якуб Шверчок (46 - Вандерсон)

Милан: Джанлуиджи Донарума, Леонардо Бонучи, Иняцио Абате (59 - Рикардо Родригес), Алесио Романьоли, Давиде Калабрия, Лукас Билия, Джакомо Бонавентура, Хакан Чалханоглу (75 - Фабио Борини), Франк Кесие, Сусо, Патрик Кутроне (65 - Андре Силва)

Жълти картони: Джоди Лукоки (Лудогорец); Иняцио Абате (Милан).

Лудогорец - Милан 0:3