Репортаж 17 Юли 2024

Лудогорец стигна до мачове с Динамо Минск след загуба в Батуми

Лудогорец се класира за втория квалификационен кръг на Шампионската лига, където ще се изправи срещу първенеца на Беларус Динамо Минск. Това стана...

Лудогорец се класира за втория квалификационен кръг на Шампионската лига, където ще се изправи срещу първенеца на Беларус Динамо Минск. Това стана факт след много мъки в Батуми, където местният Динамо победи с недостатъчното 1:0 родния първенец. Грузинците направиха вихрени първи 20 минути, в които вкараха гол, отбелязаха още един, който бе отменен, а удариха и греда. Страничният стълб помогна още веднъж на Серджио Падт, който направи много силен мач.

Треньорът на „орлите“ Георги Дерменджиев направи три промени в своя състав за разлика от първия мач. Изненадващо вместо Оливие Вердон излезе бившият бранител на Левски Ноа Сонко Сундберг. Антон Недялков, който напусна с контузия в аддуктора в първия мач с грузинците, бе заменен от Сон, а Якуб Пьотровски излезе вместо Тодор Неделев. Полякът, който действаше пред Педро Нареси и Ивайло Чочев, беше и с капитанската лента. В групата бе и Квадво Дуа, който се присъедини последен към своите съотборниците заради ангажиментите си на Евро 2024 с екипа на Швейцария.

Динамо Батуми поведе още в 3-ата минута. Диниш Алмейда не се намеси добре след центриране отдясно, като заложи топката на Мамучвашили. Грузинецът стреля мощно, топката рикошира в Алмейда и влезе в мрежата на Серджио Падт, който не мръдна – 1:0 за домакините. След само 6 минути грузинците вкараха и втори гол. Той пак беше дело на Мамучашвили. За щастие обаче попадението беше отменено след намеса на ВАР, тъй като в атаката имаше нарушение срещу Сонко Сундберг. Динамо Батуми продължи да напада и в 12-ата минута Гудушаури излезе зад защитата, но прехвърлящият му удар на намери целта. Секунди по-късно Вандерсон центрира чудесно отляво, а съотборниците Харабадзе и Мамучашвили се сблъскаха в опит да отбележат. В крайна сметка топката срещна гредата на Серджио Падт. Зловещият натиск на домакините продължи и в 19-ата минута Гудушаури надбяга Диниш Алмейда и стреля, но Падт спаси.

Лудогорец надигна глава чак в 21-ата минута, когато Рик намери добре Текпетей в наказателното поле на Динамо Батуми, но мощният му удар на намери целта. В края на първата част „орлите“ бяха много близо до изравняване, след като Аслак Фон Витри центрира добре за Руан. Бразилецът стреля, но в напречната греда.

Отборът на Георги Дерменджиев започна по-добре втората част, като Текпетей и Рик пробваха своя мерник, но без да притеснят сериозно вратаря на домакините Рикардо Силва.

След час игра Гудушаури си създаде коридор за стрелба и би опасно, но Падт показа класа и спаси с една ръка. В 80-ата минута и Мамучвашили отправи удар, но той по никакъв начин не затрудни Серджио Падт. Малко след това лидерът на Лудогорец Якуб Пьотровски поиска смяна. Както е известно, той не води подготовка с „орлите“, защото игра 2 мача за Полша на Евро 2024.  Той бе заменен от дебютанта Дерой Дуарте.

В 85-ата минута резервата Кайо Видал също пробва своя мерник, но за съжаление на гостите – неточно. Драмата обаче тепърва предстоеше. В 89-ата минута Мамучашвили намери добре Оноре Гомис, който стреля силно по диагонал, но гредата спаси за втори път Серджио Падт.

В последните секунди, недоволни от общия резултат фенове на трибуните замеряха с различни предмети вратаря на Лудогорец.

Динамо (Батуми) - Лудогорец 1:0