Репортаж 24 Август 2023

Лудогорец загуби с 1:4 от Аякс

Лудогорец загуби с 1:4 от Аякс като с хеттрик се отличи звездата Мохамед Кудус, а едно попадение добави Браян Броби. Почетният гол за „орлите“...

Лудогорец загуби с 1:4 от Аякс като с хеттрик се отличи звездата Мохамед Кудус, а едно попадение добави Браян Броби. Почетният гол за „орлите“ реализира Оливие Вердон от дузпа. Така, освен ако не стане чудо на реванша в Амстердам, Аякс ще играе в групите на Лига Европа, а Лудогорец – в тези на Лигата на конференциите.

Треньорът на „орлите“ Ивайло Петев заложи на състав в схема 4-3-3. На вратата започна юношата на амстердамския гранд Серджио Падт. Пред него стартираха Аслак фон Витри, Ноа Сонко Сундберг, Оливие Вердон и Марсел Хайстер. Тримата в средата на терена бяха Клод Гонсалвеш, Якуб Пьотровски и младият Иван Йорданов. Атака поведе Руан Круз, подкрепян по крилата от капитана Кирил Десподов и Бърнард Текпетей.

В състава на Аякс вниманието прикова звездата Мохамед Кудус. Кудус започна като титуляр, редом до другите големи имена като Стивън Бергвайн, Стивън Бергхаус и централният нападател Браян Броби.

Точно гореспоменатият Кудус откри резултата в Разград. В 16-ата минута Бърнард Текптей загуби от Ренсх на границата на наказателното поле. Топката бе подадена веднага от Кудус, който с левия крак не остави шансове на Серджио Падт. Само няколко секунди след това Аякс поведе с 2:0. Точен отново бе Кудус. Бергвайн получи в наказателното поле, върна за Тейлър, който елегантно изведе Кудус и за ганаеца не бе проблем да отбележи.

След двойния удар само за 2 минути Кирил Десподов се опита да върне един гол, като направи добър пробив, но с цената на контузия страхотен шпагат направи Ренсх. В 26-ата минута Лудогорец бе много близо до попадение. След заучено изпълнение на корнер Иван Йорданов намери напълно непокрития Аслак фон Витри, който стреля от въздуха, но топката мина на сантиметри от вратата.

В 40-ата минута Браян Броби направи 3:0. Той получи центриране отляво от Оуен Вайндал, Сонко Сундберг не успя да засече и Броби с глава промуши топката между краката на Серджио Падт.

Лудогорец можеше да намали в началото на втората част, когато влезлият току що Доминик Янков изведе Руан сам срещу вратаря на Аякс, който обаче спаси удара.

В ответната атака Мохамед Кудус оформи своя хеттрик. Това стана факт след пробив на резервата Боргес и подаване към ганайския му съотборник.

Въпреки огромното изоставане домакините отново погледнаха към вратата на Гортър, но стражът отрази изстрела на Бърнард Текпетей. Изредиха се още положения за Лудогорец, но те не бяха реализирани от резервата Кайо Видал и Якуб Пьотровски.

Така се стигна до 67-ата минута. Тогава Спас Делев стреля към вратата, а Хато игра с ръка. Зад топката в отсъствието на Кирил Десподов застана Оливие Вердон, който не остави шансове на Гортър – 1:4.

Малко преди края резервата Рик Джонатан имаше шанс да застраши вратата на Аякс, но не уцели вратата.

В продължението на срещата Делев центрира добре от пряк свободен удар, но Пьотровски и Нареси се разминаха.

Лудогорец - Аякс 1:4