Репортаж 28 Януари 2023

Лудогорец удари 2:1 Динамо Тбилиси

Лудогорец победи с 2:1 носителя на КНК за 1981 г. Динамо Тбилиси в поредната си контрола на турска земя. „Орлите“ започнаха вихрено, като първо Спас...

Лудогорец победи с 2:1 носителя на КНК за 1981 г. Динамо Тбилиси в поредната си контрола на турска земя. „Орлите“ започнаха вихрено, като първо Спас Делев проби по левия фланг и центрира в наказателното поле на Динамо, където Жоржиньо стреля с глава, но над напречната греда в аут. Съдията свири дузпа в 13-ата минута за „орлите“ за нарушение срещу Матиас Тисера в наказателното поле на грузинския отбор. Именно потърпевшият аржентинец изпълни дузпата в 14-ата минута и я реализира, пращайки топката в десния ъгъл на вратата на Динамо, докато Лука Куталадзе се хвърли вляво.

Отборът на Анте Шимунджа започна да натиска и малко по-късно след изпълнение на корнер, топката бе центрирана в наказателното поле на Динамо и стигна до Якуб Пьотровски, който стреля от малък ъгъл, но встрани от левия страничен стълб на вратата на Куталадзе.

В 53-ата минута 17-годишният вратар на Лудогорец Умит Хабил, който замени Симон Слуга, организира опасна атака за Лудогорец, опитвайки се да намери в предни позиции Тисера. Аржентинецът се пребори за топката и опита да комбинира със свой съотборник пред наказателното поле. След последвалото разиграване, Табидзе игра с ръка, а българският тим получи правото да изпълни свободен удар. Спас Делев стреля опасно, но покрай вратата.

Секунди след това Спас Делев опита да се реваншира за своя пропуск от бялата точка и беше много близо до гол. Той изпълни чудесно пряк свободен удар, но топката мина на сантиметри от лявата греда на вратаря на грузинския отбор. Последва странен, но много опасен изстрел на Мануел Шоу, който обаче също не попадна в целта.

След това чудесно спасяване на младия вратар Умут Хабил. Той извади с крак удар по земя на излезлия сам срещу него Киркитадзе.

В 70-ата минута голям пропуск направи Матиас Тисера. Той получи пас отляво от Антон Недялков, но напълно непокрит не уцели вратата. Само няколко секунди след това аржентинецът отново пропусна. Този път Тисера майсторски се освободи от защитник, но вратарят на грузинците го спря.

Последва греда за Динамо Тбилиси, която бе ударена от Мали. В крайна сметка грузинците изравниха чрез Имран Омар. Той изпълни добре фаул встрани от вратата, топката заблуди 17-годишния Умут Хабил – 1:1.

До края на Лудогорец натисна. Първо късметът спаси грузинците след удар на Десподов от фаул и последвал рикошет. После пък Доминик Янков се озова на чиста позиция, но не успя да преодолее вратаря. Защитата на Динамо Тбилиси рухна в 88-ата минута. Тогава Десподов изпълни чудесно ъглов удар, а Антон Недялков с глава насочи топката във вратата на грузинците.

В игра за Лудогорец освен 17-годишния вратар Умут Хабил, влязоха още трима младоци – Йоан Йорданов, Алекс Луканов и Валентин Цветанов.

Лудогорец - Динамо (Тбилиси) 2:1