Репортаж 18 Август 2022

Лудогорец мачка, бие само 1:0

Лудогорец разковалитовския шампион Жалгирис, но победи само с 1:0 в първи мач от плейофите на Лига Европа. Така се очертава коварен реванш във Вилнюс...

Лудогорец разкова литовския шампион Жалгирис, но победи само с 1:0 в първи мач от плейофите на Лига Европа. Така се очертава коварен реванш във Вилнюс след седмица. Успехът дойде след автогол на Иван Татомирович още във 2-ата минута.

Мачът бе изгледан от единият от съсобствениците на „орлите“ – Георги Домусчиев.

Лудогорец започна мечтано и поведе още във втората минута. След пряк свободен удар от ъгъла на наказателното поле, Десподов изпълни остро, а Иван Татомирович си вкара автогол, след като продължи пътя на топката към мрежата с глава.

В 10-ата минута Иван Йорданов изведе Десподов отляво, той центрира с външен фалц с десния крак, топката бе посрещанта със силен удар с глава от Тиаго, но вратарят на Жалгирис Гертмонас изби акробатично в корнер. Две по-късно при пряк свободен удар на Десподов, топката докосна десния стълб на вратата на Жалгирис. Последва корнер при който Десподов сложи топката на главата на Недялков, след чийто удар топката кацна на напречната греда. Секунди след това и Десподов не успя да завърши успешно успореден на голлинията пас на Текпетей, като не нанесе добър удар. В 29-ата минута се стигна до най-фрапиращия пропуска не само в мача, а и за годината на Лудогорец. Текпетей проби отдясно, Спас Делев продължи хитро с пета към Десподов, който малкия пеналт едва не счупи десния стълб зад Гертмонас.

В първите минути след почивката малко по-активно започнаха гостите, но не успяха да достигнат до нищо друго освен един неточен удар с глава, който мина над вратата. Същото се случи в 60-ата минута и след корнер пред вратата на Жалгирис, като тогава Игор Тиаго отигра с глава като заби топката земята, но тя излезе в аут над вратата. В 64-ата минута Недялков спаси сигурен гол след като Оливейра преодоля Сисиньо и стреля отблизо, но Недялков самопожертвувателно се хвърли изби в корнер. В 74-ата минута Сисиньо завърши бърза контраатака нахлувайки отдясно с шут в близкия ъгъл, а вратарят на гостите изби в корнер. В 87-ата минута пък Кирил Десподов получи  жълт картон за нарушение в центъра и изгоря за реванша във Вилнюс. Той пропусна и чисто положение в 99-ата минута на срещата. Донатас Казлаускас пък си изкара два бързи жълти картона в продължението мача и няма да помогне на своя тим в реванша.

Дебют за Лудогорец в Европа записа младокът Петър Георгиев.

Лудогорец - Жалгирис 1:0