Репортаж 2 Декември 2021

Сотириу и Десподов сразиха Арда

Лудогорец срази с лекота Арда – 4:1. Над всички в този мач бяха Пиерос Сотириу и Кирил Десподов, които буквално разпиляха защитата на кърджалийци....

Лудогорец срази с лекота Арда – 4:1. Над всички в този мач бяха Пиерос Сотириу и Кирил Десподов, които буквално разпиляха защитата на кърджалийци. Кипърецът вкара два гола, а родният национал отбеляза един и се отчете с една асистенция. Наставникът на „орлите“ Станислав Генчев бе пуснал от първата минута героят от мача с ЦСКА Мавис Чибота. За пръв път титуляр от август пък беше Каули Оливейра. След наказание в игра се завърна и Оливие Вердон. За гостите треньорът Славко Матич изненадващо бе заложил от първата минута на Светослав Ковачев, който е юноша именно на Лудогорец.

Гостите можеха да шокират шампионите още в първите секунди. Вратарят Иван Караджов изрита една топка, Шакил Пинас допусна голяма грешка, връщайки с глава назад, Вердон отново бе заслепен от слънцето, както и срещу ЦСКА 1948, когато получи червен картон. Така кълбото се озова в Спас Делев, който веднага би с левия крак, но в аут. Лудогорец бързо се отърси от лошите първи 5 минути и излезе напред в резултата. Джордан Икоко бе точен. Той нахлу отдясно, получи пас от Мавис Чибота и успя да заблуди Иван Караджов, пращайки топката в близкия му ъгъл. „Орлите“ бяха много близо до второ попадение в 18-ата минута. Тогава Каули проби през центъра, намери Чибота, той пък даде чудесен пас за Сотириу, който обаче се размина с топката. След това Десподов нахлу отляво, но вместо да бие, се засуети и бранител на Арда изби. След половин час игра Лудогорец стигна до втори гол. Мавис Чибота намери отдясно Джордан Икоко, който веднага центрира за Пиерос Сотириу и той с глава реализира осмия си гол от началото на сезона. Попадението бе разглеждано дълго време със системата ВАР и все пак потвърдено, защото Алекс Петков покриваше с малко засадата и асистентът Икоко бе в редовна позиция. Секунди по-късно Арда можеше да намали. Спас Делев изпълни добре фаул, но Падт спаси. В 36-ата минута обаче нямаше какво да спре Делев. Той пое топката с десния крак, финтира Мавис Чибота с поемането и обръщайки се с левия крак изненада Серджио Падт. Наистина фамозен гол за капитана на кърджалийци. Радостта за гостите обаче трая много малко. В 42-та минута Кирил Десподов поде контраатака, чукна за Пиерос Сотириу, който с левия крак прати топката в мрежата на Иван Караджов. Това бе девето попадение за кипъреца от началото на сезона, с което той излезе еднолично на върха при голмайсторите. Трябва да се отбележи, че първото полувреме беше на изключително високо ниво и на „Хювефарма арена“ можеше да има доста повече попадения.

Второто полувреме започна с интересен момент. Реферът Владимир Вълков даде дузпа за Лудогорец. Мавис Чибота опита центриране, а топката се удари в ръката на Давид Кики. Вълков разгледа ситуацията с ВАР и я отмени, макар и защитникът на Арда действително да игра с ръка. В 59-ата минута шампионите стигнаха до четвърто попадение. Вкара го Кирил Десподов директно от фаул. Той го изпълни в близост до аутлинията, но въпреки това Иван Караджов не можа да реагира. В 68-ата минута Лудогорец стигна и до пето попадение. Резервата Елвис Ману подаде за непокрития Мавис Чибота, който на празна врата отбеляза. След поредното разглеждане с ВАР в срещата обаче голът бе отменен заради засада на асистента Ману.

ЛУДОГОРЕЦ - АРДА 4:1

1:0 Джордан Икоко (7')
2:0 Пиерос Сотириу (29')
2:1 Спас Делев (36')
3:1 Пиерос Сотириу (41')
4:1 Кирил Десподов (59')

ЛУДОГОРЕЦ: Серджио Падт, Шакил Пинас, Кирил Десподов (63 - Доминик Янков), Мавис Чибота (73 - Дорин Ротариу), Пиерос Сотириу (63 - Елвис Ману), Джордан Икоко (84 - Клод Гонсалвеш), Мануел Шоу, Оливие Вердон, Стефан Баджи, Игор Пластун (63 - Георги Терзиев), Каули Оливейра

АРДА: Иван Караджов, Милен Желев (86 - Милен Стоев), Спас Делев (78 - Георги Атанасов), Светослав Ковачев (60 - Тонислав Йорданов), Иван Коконов, Слободан Рубежич, Алекс Петков, Енагнон Кики, Иван Тилев (46 - Едимар Жуниор), Христо Иванов, Илия Уруков (46 - Румен Руменов)

Жълти картони: Стефан Баджи, Игор Пластун (Лудогорец); Алекс Петков (Арда).