Репортаж 3 Октомври 2021

Лудогорец съкруши Левски в голяма драма

Лудогорец победи Левски с 4:2 в един от най-впечатляващите мачове от началото на сезона. „Орлите“ бяха водени от Станислав Генчев. Това бе шести...

Лудогорец победи Левски с 4:2 в един от най-впечатляващите мачове от началото на сезона. „Орлите“ бяха водени от Станислав Генчев. Това бе шести пореден успех на Лудогорец над „сините“, като по този начин те изравниха рекорд на ЦСКА.

Наставникът на домакините Станимир Стоилов не направи нито една промяна в своя състав и излезе със същите 11, които загубиха дербито с ЦСКА. Станислав Генчев, който е временен наставник на „орлите“ пък върна класическата схема за отбора 4-2-3-1, а титулярно място получиха Жордан Икоко, Доминик Янков и Мавис Чибота, които не играха срещу Цървена звезда. Капитан на Лудогорец в отсъствието на контузения Антон Недялков не Кирил Десподов.

„Сините“ започнаха надъхано и още в 3-ата минута Георги Миланов си намери позиция за удар и го отправи, но Кахлина внимаваше и улови лесно. Разградчани отговориха с голяма опасност пред Николай Михайлов. Доминик Янков изеде чудесно Сотириу сам срещу Николай Михайлов, но капитанът на Левски се справи. В 17-ата минута Десподов изведе добре Сотириу зад защитата, кипърецът преодоля Николай Михайлов, който го събори на земята, но дузпа не последва, макар че контакт имаше. Само преди дни реферът Георги Кабаков даде доста по-спорна дузпа – за Севиля при гостуването на Волфсбург в Шампионската лига, която бе отсъдена след консултация с ВАР. В 21-ата минута и Десподов, и Сотириу останаха зад защитата. Родният национал отправи силен удар, спасен с вещина от Николай Михайлов.

Пет минути след това Левски поведе. Здравко Димитров проби отляво, преодоля Игор Пластун и върна за Борислав Цонев, който отблизо нямаше как да пропусне – 1:0! Гостите искаха нарушение срещу Жордан Икоко преди това, но Кабаков прецени, че такова няма. 180 секунди след това Лудогорец изравни! Сисиньо нахлу отляво, върна с пета за Чибота, който намери Доминик Янков и роденият в Канада наш национал отбеляза за 1:1. В 35-ата минута Вердон стреля към вратата на Левски, но не бе точен. Малко по-късно сигнална ракета мина опасно близо до Мавис Чибота. Реферът Георги Кабаков отиде до Станимир Стоилов и го призова да успоки феновете на „Герена“, а това опита да стори и диктора на съоръжението.

Втората част започна отлично за гостите. Доминик Янков и Кирил Десподов разиграха превъзходно, отдясно проби Жордан Икоко, който качи топката на главата на Пиерос Сотириу. Кипърският нападател нямаше как да пропусне – 2:1. Левски можеше да изравни в 58-ата минута. Драган Михайлов центрира отдясно, а Борислав Цонев стреля с глава. Кристиян Кахлина обаче направи фамозно спасяване. Натискът на „сините“ продължи и Драган Михайлов с левия крак можеше да изравни, но не уцели вратата. В 78-ата минута домакините поискаха дузпа за нарушение на Игор Пластун срещу Билал Бари. Георги Кабаков се консултира с ВАР и в крайна сметка посочи бялата точка. Зад топката застана Борислав Цонев, който не трепна и прати Кахлина в другия ъгъл – 2:2! Подобно на първия гол на „сините“ обаче радостта им трая няколко секунди. Шелис направи огромна грешка, като позволи Кирил Десподов да влезе отляво и да подаде на напълно непокрития Елвис Ману, който отблизо направи 3:2. Крайният резултат оформи друга резерва – Бърнард Текептей, който се възползва от асистенция на Ману и не остави шансове на Николай Михайлов.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 2:4

1:0 Борислав Цонев (26')
1:1 Доминик Янков (29')
1:2 Пиерос Сотириу (47')
2:2 Борислав Цонев (81') - дузпа
2:3 Елвис Ману (85')
2:4 Бернард Текпетей (89')

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Гьоко Зайков, Иван Горанов, Христос Шелис, Георги Миланов, Борислав Цонев (91 - Мартин Петков), Здравко Димитров (73 - Марин Петков), Билал Бари, Радослав Цонев (88 - Димитър Костадинов), Андриан Краев, Драган Михайлович

ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Сисиньо, Клод Гонсалвеш, Кирил Десподов, Мавис Чибота (62 - Бернард Текпетей), Пиерос Сотириу (88 - Алекс Сантана), Джордан Икоко, Оливие Вердон, Стефан Баджи, Игор Пластун, Доминик Янков (67 - Елвис Ману)

Жълти картони: Христос Шелис, Билал Бари, Радослав Цонев, Андриан Краев, Марин Петков (Левски); Клод Гонсалвеш, Кирил Десподов, Игор Пластун, Елвис Ману (Лудогорец).