Репортаж 18 Март 2015

5:0! Лудогорец постави Литекс на колене

Шампионите изпускат разгром над ловчанлии

Лудогорец изигра голям мач и победи Литекс с 5:0 в реванша от ¼ финалите в турнира за Купата на България. Първият мач в Ловеч бе завършил 0:0. Шампионите ще научат съперника си на ½ финала в четвъртък. Той ще бъде един измежду Левски, Локо (Пд) и Черно море.

„Орлите“ имаха тотално превъзходство през цялата среща, като не оставиха никакъв шанс на ловчанлии. Момчетата на Георги Дерменджиев на моменти правеха каквото си поискат на терена и пропуснаха далеч по изразителна победа. Така Лудогорец отстранява Литекс за втора поредна година във втория по значимост турнир. Миналия сезон „зелените“ победиха съперника от Ловеч и в двата двубоя с по 2:1.

Дерменджиев бе направил доста промени в своя титулярен състав, като в него се завърнаха Козмин Моци, Алекс Барт, Върджил Мисиджан, Михаил Александров и Жуниор Кишада. Изненадващо сред 11-те попадна португалският ляв бек Витиня, който замени останалият на пейката Браян Ангуло. Дерменджиев не пожела да рискува с включването на не напълно възстановените Марселиньо и Йордан Минев.

Красимир Балъков пък заложи на всичко най-добро, с което разполага към момента. На вратата бе Винисиус, а пред него - Страхил Попов, Перес, Гълъбов и Божиков. Двойка вътрешни халфове бяха Антон Недялков и Патрис Бумал, а пред тях действаше Кристиян Малинов. На върха на атаката стартира Милчо Ангелов, а по крилата - Кирил Десподов и Данило Асприля.

Лудогорец можеше да поведе в резултата още в първите секунди на реванша. „Орлите“ подеха отлична контраатака, като Кишада изведе Мишо Александров отдясно. Националът шутира точно, но Винисиус изби блестящо в корнер. В 12-ата минута обаче нямаше какво да спре домакините. Върджил Мисиджан преодоля Страхил Попов и центрира, Винисиус се намеси, но много лошо и топката се озова в краката на Кишада. Бразилецът би, кълбото се отклони в Бумал и се озова в Дяков, за който не бе проблем да открие резултата - 1:0. В 25-ата минута се откри отлична възможност и за Кишада, но той стреля неточно. След секунди обаче кълбото бе за втори път в мрежата на Литекс. Кейшара проби отдясно и с прецизно центриране качи топката на главата на Ешпиньо, който я прати във вратата на Винисиус - 2:0. В 33-ата минута Вандерсон можеше да направи класическа преднината на Лудогорец, но ударът му мина над вратата. Малко след това Витиня центрира към Ешпиньо, но португалецът не успя да вкара втори гол.

В 40-ата минута нервите на треньора на „оранжевите“ Красимир Балъков не издържаха и той взе мерки, за да промени нещо в играта на своя отбор. Заради това терена напусна Петрус Бумал, а на неговото място се появи по-офанзивния Никола Колев.

На почивката пък Балъков направи още една смяна, като на мястото на неубедителния Милчо Ангелов влезе норвежецът Бьорн Маарс Йонсен. Тази промяна даде лек импулс на Литекс, като гостите опитаха да застрашат вратата на Владо Стоянов, но без особен успех. В 50-ата минута Асприля центрира към Божиков, но защитникът би слабо. Малко след това Десподов подаде към Йонсен, който шутира, топката се отклони във Витиня, и като по чудо не влезе във вратата на Лудогорец. В 60-ата минута Йонсен пробва отново да изненада Стоянов, но стражът нямаше проблеми и улови.

В последните 30 минути гарда на тима на Красимир Балъков падна тотално и вече въпросът бе колко гола ще инкасират „оранжевите“ до края на срещата. В 62-ата минута Ешпиньо центрира от фаул, а Барт изпревари Пламен Гълъбов и с глава направи 3:0. Французинът не се зарадва на попадението, изразявайки уважението си към бившите си съотборници. В 75-ата минута най-добрия на терена Фабио Ешпиньо би от дистанция, но неточно. Малко след това влезлият като резерва Безяк направи уникален пропуск. При силна контраатака, Дани Абало се откъсна от защитата на Литекс и чукна към напълно непокрития словенец, чийто удар бе ужасяващо крив.

В 85-ата минута Лудогорец поведе с 4:0, като дойде ред и на Върджил Мисиджан. Холандецът стреля от около 25 метра, а Винисиус се намеси трагично и топката се озова в мрежата му. Секунди след това Ешпиньо пробва да изненада бразилеца от фаул, но стражът изби. Крайното 5:0 оформи Дани Абало, който отклони във вратата удар на Безяк.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛИТЕКС 5:0